Březen 2018

Proč tolik miluju biatlon

17. března 2018 v 19:04 | Bea
Nevěděla jsem, o čem mám psát, co mám napsat, což je u mě docela paradox, protože jsem schopná o biatlonu mluvit i hodiny v kuse :D Fakt jsem nad tím dlouho přemýšlela. Než jsem šla spát, ráno, odpoledne a nyní, po celém dni, co jsem doslova hltala knížku Martina Fourcada (to je snad ta nejlepší autobiografie co jsem kdy četla :D) jsem na to konečně přišla! Řeknu vám, co mám právě já na tom biatlonu tak moc ráda. So, enjoy ;)

Tento článek bych chtěla věnovat Momě :) Protože Fak a protože Vlasta 😍

Kdyby se mě někdo zeptal, proč mám tak ráda biatlon, asi bych řekla, že nevím, posadila ho k televizi a pustila mu, třeba můj oblíbený massák. Jistojistě bychom se na další závod dívali už spolu. Aspoň takhle jsem k biatlonu přišla já. Bylo to minulou sezónu (áno teprve) a byl to tak silný okamžik, že si to přesně pamatuji až do teď. Nevím kde to bylo, ale soudím, že to byl právě závod s hromadným startem, který vyhrála naše Gabča Koukalová, druhá doběhla Laura Dahlmeierová a třetí Eva Psukarčíková a Gabča k ní běžela s otevřenou náručí a obě se objímaly. A tím to začlo. Nová kapitola mého života s názvem já a biatlon.
Tadyk to je. Ano, massák v Oberhofu :)


Takže moje oblíbená disciplína - tak to jsou kontaktní závody, takže massák (závod s hromadnám startem), královská disciplína, 30 nejlepších z nejlepších a ostatně, nikdy tam nic není jisté a i proto je ten biatlon tak oblíbený. Nelze předvídat. Potom mám vcelku ráda štafety. Taky kvůli akci a té týmové práci. A vlastně nejsou špatné ani stíhačky, teda pokud nejde borec nebo borka sólo jízdu od začátku do konce, že :D
Ale nejde jen o to, že koukáte na ten závod. Je to i tom studiu půl hodiny před závodem, potom po závodu. Vždycky mě baví grafická analýza závodu. Proto nemám ráda, když ten biatlon nestihnu živě (což je jako kvůli škole většinou časté), protože na záznamech je jenom ten samotný závod :( Můj nejoblíbenější expert je Vlasta Vávra :D Má skvělé postřehy, hlášky a říká to bez jakéhokoliv přikrašlování, upřímně :D
Na fotce je Vlasta vlevo :)

Mezi moje nejoblíbenější biatlonisty patří Norové v čele s Johannesem Boe. Tarjei má nejhezčí úsměv ve vesmíru (hnedka potom je Bimbo - Míša Krčmář) a naprosto miluju jeho styl humoru a Emil Hegle Svendsen je biatlonista s nejhezčím zadkem ve světovém poháru :D Dále mám ráda Jakova Faka a Antona Shipulina. Jé, to kdybyste viděli jak jsem byla naštvaná, když ho nepustili na olympiádu. Shipulin má navíc nejlepší kostičku s fotkou (achjo, nevím jak se to jmenuje :D). Vždycky při stratu při sprintu ukážou to jméno biatlonisty a nad tím je jejich fotka. Tak se příště koukněte na tu Shipulinovu.
Tak tadyk je máte všechny, zleva: Johannes T. Boe, Ole E. Bjoerndalen, Emil H. Svendsen a Tarjei Boe
Z biatlonistek mám nejraději Kaisu Makarainen a Darju Domračevu. Neskuteně obdivuji jak jsou holky skvělé, co tam předvádějí na té trati (né nadarmo se Kaise přezdívá Fisnký expres) a Darje patří neskutečný obdiv za to, jak se svěle dokázala vrátit po mateřské. A Kaisince bych moc moc přála na závěr kariéry ten velký křišťálový glóbus
Tadyk je Anton Shipulin se ségrou. Schválně mi hoďte dolů do komentářů, pokud jste ji poznali ;-)
Z naší reprezentace, no :D To mám snad ke každému něco. Ondra Moravec na mě působí neskutečně charismaticky, jako takový frajer a borec (v dobrým) a ty rozhovory jak vždycky dává, no .. neskutečně mě nabíjí energií. Míša Krčmář (aka Bimbas :D) ten má krásný úsměv, líbí se mi jak tam dává to srdíčko a upřímně, ten jeho rozhovor po zisku medaile ze sprintu na olympiádě? Dále mám ráda Adama Václavíka. Vím, že ten kluk má obrovský potenciál a ten až dopiluje tu střelbu? Tak ten nám všem ještě ukáže, jak si dokáže doběhnout pro medaile :D

Z holek mám ráda Verču, Jess, Makulu, všecky :D Jsou to holky bojovnice, jen je škoda vždycky těch štafet, protože vím, že na to mají.
Uprostřed Kaisinka, vlevo Laura Dahlmeierová a vpravo naše Verča Vítková.
A co by to byl za článek o bitlonu, kdybch tady zapomněla zmínit biatlonovou legendu. Ano, je to Ole Einar Bjoerndalen. Protože je neskutečný a patří mu můj neskonalý obdiv za to, že i ve svých 44 letech pořád jezdí v A týmu s klukama i o 20 let mladšíma.
Tadyk moje babe s jakovem Fakem :D
Obecně mám biatlon neskutečně ráda, ty lidi, ty emoce, to napětí, nevyzpytatelnost ... Je toho hodně a už teď vím, že mi po konci sezóny bude zase smutno. I když ... Teďka na YT sjíždím videa z olympiády ze Soči :D Na biatlonu je krásné to, že i když se to může jevit jako úspěch jednotlivce, není tomu tak. Za každým jedním biatlonistou stojí trenér, fyzioterapeut, servismani a kupa dalších. A hlavně to prostě celé miluju, je to krásné a už je to velký kus mého života (ano přiznávám, že se kvůli tomu moje kočky jmenují Kaisa a Laura a taky jsem si kvůli biatlonu koupila běžky). Všem kteří milují biatlon to asi vysvětlovat nemusím, ale vy ostatní, sedněte si zítra ve 12:00 k televizi, zapněte ČT sport a vychutnejte si jistě napínavou stíhačku žen. Potom mě asi pochopíte :)

Děkuji, že jste se dostali až sem. Je to těžké psát články o biatlonu, těžší než jsem si původně myslela, protože nevím, jak moc jste o něm informováni, ale snad si tady každý najde něco. Pokud byste si rádi něco přečetli, napište mi to prosím dolů do komentářů. Děkuji
Vaše BeaOdkazy na fotky:
https://www.denik.cz/galerie/gabriela-koukalova-a-eva-puskarcikova-na-stupnich-vitezu.html?photo=2
https://sport.idnes.cz/biatlon-eva-puskarcikova-treti-v-zavode-s-hromadnym-startem-oberhof-1gx-/biatlon.aspx?c=A170108_195842_biatlon_bem http://www.biathlon-hochfilzen.at/en/news-en/boe-triumphant-in-the-pursuit-competition-as-well.html
http://www.pictame.com/media/1405931730058081568_200225268
https://cz.pinterest.com/pin/333547916128549025/ https://twitter.com/hashtag/BIATL%C3%93N?src=hash

A co je to ten "biatlon"?

11. března 2018 v 12:54 | Bea

Moc moc Vás vítám u dnešního prvního článku! Je to trochu upravený výklad, který jsem psala jako slohovku do češtiny. Doufám, že se vám bude líbit. Jakékoliv nápady na další články mi hoďte dolů do komentářů a zahlasujte v anktě o oblíbeném biatlonistovi, kterou najdete po rozkliknutí celého článku (za mně Johannes T. Boe 😍). Tak doufám, že se Vám tady bude líbit a moje články o biatlonu vás budou bavit :)
S pozdravem, biatlonová fanynka Bea

Biatlon je zimní sport, který kombinuje běh na lyžích a střelbu z pistole, tzv. malorážky o ráži hlavně 5,6 mm. Biatlonisté střílí do terčů vzdálených 50 metrů. Pro střelbu v leže je velikost terče 45 mm, pro střelbu ve stoje 115 mm.

Jednotlivé disciplíny lze rozdělit na závody jednotlivců a štafety. Mezi závody jednotlivců patří vytrvalostní závod, sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem. Štafety dělíme na štafety žen či mužů, smíšené štafety a smíšené štafety dvojic.

1. Závody jednotlivců

a) Vytrvalostní závod - V tomto závodě jedou muži 20 km, ženy 15, přičemž startují za sebou v třicetivteřinových intervalech. Jede se celkem pět okruhů, po každém kole následuje střelba - nejprve dvě vleže (tzv. ležky), poté dvě ve stoje (tzv. stojky). Za každý nesestřelený terč se závodníkovi přičítá k výslednému času 1 minuta navíc.

b) Sprint - Jak už název napovídá, jde o nejrychlejší biatlonový závod. Muži jezdí 10 km, ženy 7,5 a střílí se pouze dvakrát, jednou v leže, podruhé ve stoje. Za každou chybnou položku musí závodník absolvovat navíc jedno trestné kolečko o délce 150 metrů. Výsledek tohoto závodu má vliv na pořadí ve stíhacím závodu.

c) Stíhací závod - Muži jedou 12,5 km, ženy 10 km a startují v pořadí daném výsledky z předchozího závodu (nejčastěji sprintu) s takovou ztrátou na prvního, jakou dojeli v předcházejícím závodě. V pěti okruzích se střílí nejprve dvakrát v leže, poté dvakrát ve stoje. Jako u sprintu i zde platí, že závodník musí za každou ránu mimo na trestný okruh dlouhý 150 metrů.

Uveďme si příklad. Martin Fourcade zaběhne sprint za celkový čas 29 minut 37 vteřin. Johannes Thingnes Boe závod absolbuje za 29 minut a 42 vteřin. Jakov Fak za 30 minut a 2 vteřiny. V následujícím stíhacím závodu (který se koná zpravidla následující den) budou mít tedy pořadí takové to: Nejprve bude vyrážet Martin Fourcade, který měl nejrychlejší čas. O 6 vteřin později (rozdíl jejich běžeckých časů ze sprintu) vyráží Johannes Thingnes Boe, za ním o 25 vteřin později než M. Fourcade běží Jakov Fak. Říkáme, že prvního biatlonistu stíhá - odtud název stíhací závod.

d) Závod s hromadným startem - Tento závod se liší tím, že závodníci stratují hromadně. Muži mají závod dlouhý 15 km, ženy 12,5. V pěti okruzích se střílí v pořadí ležka, ležka, stojka stojka. Za každou ránu mimo terč musí závodník na trestné kolo o délce 150 metrů.

2. Štafety

a) Štafeta - Každou zemi reprezentuje jedno čtyřčlenné družstvo, přičemž každý z nich běží 7,5 km (muži) respektive 6 km (ženy). Každý biatlonista jede 3 okruhy a střílí jednou vleže a jednou ve stoje. Pokud nesestřelí terč, má k dispozici při každé střelbě 3 náhradní náboje, které musí jednotlivě dobíjet. Jestliže ani tehdy nesestřelí některý z terčů, musí opět na trestné kolečko. Po absolbování všech tří okruhů předává pomyslný štafetový kolík dalšímu závodníkovi.

b) Smíšená štafeta - Pravidla pro tento závod jsou shodná jako pro klasickou štafetu, s výjimkou toho, že družstvo tvoří dvě ženy, jedoucí celkovou trasu 6 km a dva muži, jejichž trasa má 7,5 km. Platí, že nejprve jedou ženy, následně muži.

c) Štafeta smíšených dvojic - Jedná se o štafetu jedné ženy a jednoho muže, kteří se během závodů postupně střídají. Startují ženy, hromadným startem, které objedou dvě kola, během nichž absolvují dvě střelby L-S a bezprostředně po odjezdu ze střelnice předávají štafetu muži, které rovněž objede dva kola, během nichž odstřílí dvě položky, následně opět předává ženě, ta absolvuje to stejné jako v prvním úseku a předává muži, který ale po druhé střelbě objíždí ještě jedno kolo navíc a dokončuje závod. K dispozici jsou opět tři náhradní náboje, v případě, že se ani poté nepodaří terč strefit, musí závodník na trestné kolečko, které je ale v porovnání s ostatními závody o polovinu kratší, tedy délky 75 metrů. Účastnící závodu smíšených dvojic se již v ten den nesmí účastnit žádného jiného štafetového závodu.

Za výhry a umístění v první čtyřicítce získává každý biatlonista body, které se následně sčítají do hodnocení světového poháru v biatlonu. Během sezóny startuje aktuálním vedoucí světového poháru ve žlutém trikotu, vedoucí disciplíny v červeném. Na konci sezóny získává celkový vítěz tzv. velký křišťálový glóbus a za vítězství v jednotlivých disciplínách se dostávají malé křišťálové glóby.

Mezi současné významné osobnosti biatlonu je považován především biatlonová legenda, norský Jaromír Jágr, osminásobný olympijský vítěz, dvacetinásobný mistr světa a šestinásobný vítěz světového poháru nor Ole Einar Bjorndalen nebo o necelých čtrnáct let mladší francouz Martin Fourcade - dvojnásobný olympijský vítěz, jedenáctinásobný mistr světa a šestinásobný vítěz světového poháru, což z něj dělá v tomto ohledu společně s Olem Einarem Bjorndalenem rekordmana.

Popularitě tohoto sportu u nás v České Republice vděčíme především Gabriele Koukalové (za svobodna Soukalová). Tato usměvavá rodačka z Jablonce nad Nisou se pyšní řadou pódiových umístění a mezi její největší úspěch patří jistojistě Velký křišťálový glóbus ze sezóny 2015/16.
Tak a závěrem přikládám naprosto skvělé video o čem jiném než o biatlonu :D Abyste si to vlastně všechno dokázali představit v praxi, s úsměvem, s melodií a za účasti Norských bratrů Boe a Tiril Eckhoffové https://www.youtube.com/watch?v=ThZRndkxA-E