A co je to ten "biatlon"?

11. března 2018 v 12:54 | Bea

Moc moc Vás vítám u dnešního prvního článku! Je to trochu upravený výklad, který jsem psala jako slohovku do češtiny. Doufám, že se vám bude líbit. Jakékoliv nápady na další články mi hoďte dolů do komentářů a zahlasujte v anktě o oblíbeném biatlonistovi, kterou najdete po rozkliknutí celého článku (za mně Johannes T. Boe 😍). Tak doufám, že se Vám tady bude líbit a moje články o biatlonu vás budou bavit :)
S pozdravem, biatlonová fanynka Bea

Biatlon je zimní sport, který kombinuje běh na lyžích a střelbu z pistole, tzv. malorážky o ráži hlavně 5,6 mm. Biatlonisté střílí do terčů vzdálených 50 metrů. Pro střelbu v leže je velikost terče 45 mm, pro střelbu ve stoje 115 mm.

Jednotlivé disciplíny lze rozdělit na závody jednotlivců a štafety. Mezi závody jednotlivců patří vytrvalostní závod, sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem. Štafety dělíme na štafety žen či mužů, smíšené štafety a smíšené štafety dvojic.

1. Závody jednotlivců

a) Vytrvalostní závod - V tomto závodě jedou muži 20 km, ženy 15, přičemž startují za sebou v třicetivteřinových intervalech. Jede se celkem pět okruhů, po každém kole následuje střelba - nejprve dvě vleže (tzv. ležky), poté dvě ve stoje (tzv. stojky). Za každý nesestřelený terč se závodníkovi přičítá k výslednému času 1 minuta navíc.

b) Sprint - Jak už název napovídá, jde o nejrychlejší biatlonový závod. Muži jezdí 10 km, ženy 7,5 a střílí se pouze dvakrát, jednou v leže, podruhé ve stoje. Za každou chybnou položku musí závodník absolvovat navíc jedno trestné kolečko o délce 150 metrů. Výsledek tohoto závodu má vliv na pořadí ve stíhacím závodu.

c) Stíhací závod - Muži jedou 12,5 km, ženy 10 km a startují v pořadí daném výsledky z předchozího závodu (nejčastěji sprintu) s takovou ztrátou na prvního, jakou dojeli v předcházejícím závodě. V pěti okruzích se střílí nejprve dvakrát v leže, poté dvakrát ve stoje. Jako u sprintu i zde platí, že závodník musí za každou ránu mimo na trestný okruh dlouhý 150 metrů.

Uveďme si příklad. Martin Fourcade zaběhne sprint za celkový čas 29 minut 37 vteřin. Johannes Thingnes Boe závod absolbuje za 29 minut a 42 vteřin. Jakov Fak za 30 minut a 2 vteřiny. V následujícím stíhacím závodu (který se koná zpravidla následující den) budou mít tedy pořadí takové to: Nejprve bude vyrážet Martin Fourcade, který měl nejrychlejší čas. O 6 vteřin později (rozdíl jejich běžeckých časů ze sprintu) vyráží Johannes Thingnes Boe, za ním o 25 vteřin později než M. Fourcade běží Jakov Fak. Říkáme, že prvního biatlonistu stíhá - odtud název stíhací závod.

d) Závod s hromadným startem - Tento závod se liší tím, že závodníci stratují hromadně. Muži mají závod dlouhý 15 km, ženy 12,5. V pěti okruzích se střílí v pořadí ležka, ležka, stojka stojka. Za každou ránu mimo terč musí závodník na trestné kolo o délce 150 metrů.

2. Štafety

a) Štafeta - Každou zemi reprezentuje jedno čtyřčlenné družstvo, přičemž každý z nich běží 7,5 km (muži) respektive 6 km (ženy). Každý biatlonista jede 3 okruhy a střílí jednou vleže a jednou ve stoje. Pokud nesestřelí terč, má k dispozici při každé střelbě 3 náhradní náboje, které musí jednotlivě dobíjet. Jestliže ani tehdy nesestřelí některý z terčů, musí opět na trestné kolečko. Po absolbování všech tří okruhů předává pomyslný štafetový kolík dalšímu závodníkovi.

b) Smíšená štafeta - Pravidla pro tento závod jsou shodná jako pro klasickou štafetu, s výjimkou toho, že družstvo tvoří dvě ženy, jedoucí celkovou trasu 6 km a dva muži, jejichž trasa má 7,5 km. Platí, že nejprve jedou ženy, následně muži.

c) Štafeta smíšených dvojic - Jedná se o štafetu jedné ženy a jednoho muže, kteří se během závodů postupně střídají. Startují ženy, hromadným startem, které objedou dvě kola, během nichž absolvují dvě střelby L-S a bezprostředně po odjezdu ze střelnice předávají štafetu muži, které rovněž objede dva kola, během nichž odstřílí dvě položky, následně opět předává ženě, ta absolvuje to stejné jako v prvním úseku a předává muži, který ale po druhé střelbě objíždí ještě jedno kolo navíc a dokončuje závod. K dispozici jsou opět tři náhradní náboje, v případě, že se ani poté nepodaří terč strefit, musí závodník na trestné kolečko, které je ale v porovnání s ostatními závody o polovinu kratší, tedy délky 75 metrů. Účastnící závodu smíšených dvojic se již v ten den nesmí účastnit žádného jiného štafetového závodu.

Za výhry a umístění v první čtyřicítce získává každý biatlonista body, které se následně sčítají do hodnocení světového poháru v biatlonu. Během sezóny startuje aktuálním vedoucí světového poháru ve žlutém trikotu, vedoucí disciplíny v červeném. Na konci sezóny získává celkový vítěz tzv. velký křišťálový glóbus a za vítězství v jednotlivých disciplínách se dostávají malé křišťálové glóby.

Mezi současné významné osobnosti biatlonu je považován především biatlonová legenda, norský Jaromír Jágr, osminásobný olympijský vítěz, dvacetinásobný mistr světa a šestinásobný vítěz světového poháru nor Ole Einar Bjorndalen nebo o necelých čtrnáct let mladší francouz Martin Fourcade - dvojnásobný olympijský vítěz, jedenáctinásobný mistr světa a šestinásobný vítěz světového poháru, což z něj dělá v tomto ohledu společně s Olem Einarem Bjorndalenem rekordmana.

Popularitě tohoto sportu u nás v České Republice vděčíme především Gabriele Koukalové (za svobodna Soukalová). Tato usměvavá rodačka z Jablonce nad Nisou se pyšní řadou pódiových umístění a mezi její největší úspěch patří jistojistě Velký křišťálový glóbus ze sezóny 2015/16.
Tak a závěrem přikládám naprosto skvělé video o čem jiném než o biatlonu :D Abyste si to vlastně všechno dokázali představit v praxi, s úsměvem, s melodií a za účasti Norských bratrů Boe a Tiril Eckhoffové https://www.youtube.com/watch?v=ThZRndkxA-EFotky nejsou moje. Zdroj: https://ona.idnes.cz/liceni-hory-gabriela-koukalova-dzw-/krasa.aspx?c=A170130_114037_krasa_kace
https://sport.idnes.cz/ole-einar-bjorndalen-konec-nadeji-olympijske-hry-pchjongcchang-divoka-karta-17i-/biatlon.aspx?c=A180117_142924_biatlon_mt2
http://www.purepeople.com/article/martin-fourcade-papa-premiere-photo-de-sa-jolie-princesse-ines_a228934/1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Oblíbený biatlonista?

Johannes Thingnes Boe 25% (4)
Tarjei Boe 6.3% (1)
Martin Fourcade 25% (4)
Anton Shippulin 12.5% (2)
Arnd Peiffer 6.3% (1)
Jakov Fak 18.8% (3)
Lukas Hofer 0% (0)
Jiný :) 6.3% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama